Agyféltekék összehangolása

 Az agyféltekék összehangolása, avagy: Vadonatúj fejlesztő eszközünk!

 

Hol volt, hol nem volt, volt egyszer egy fejlesztőház, ahol igyekeztek új és még újabb módszereket, játékokat, eszközöket bevezetni annak érdekében, hogy az ott ügyesedő gyerekek iskolakezdése minél zökkenőmentesebb legyen. Mivel az itt dolgozók ún. pedagógusok, éjszaka is jár az agyuk. Így álmodott meg Éva egy fantasztikus eszközt, melynek részleteit már teljesen éber állapotában, egy asztalosműhelyben állva ismertette a segítőkész szakikkal. Mire eljött a szeptember, megszületett az új játék! Mondhatnánk, hogy Itt a vége, fuss el véle…, de eszünk ágában sincs lezárni a mesét.
A gyerekek ugyanis nagyon szeretik, hiszen a végtelenségig variálható, és hol a kezükkel, hol a lábukkal kell ügyeskedniük, miközben beszéddel is kísérik a feladatvégzést. A “kütyüzés” világában különösen nagy jelentősége van az efféle nóvumnak, hiszen észrevétlenül segíti az agyféltekék összehangolását, javítja a mozgáskoordinációt, és megmozgatja, dolgoztatja a nyelvi területeket is. De miért fontos ez? Miért vagyunk ennyire büszkék találmányunkra?
Ma már közhely az a leegyszerűsített képlet,, hogy azok az emberek, akiknek a bal agyféltekéje domináns, logikus gondolkodással, míg a jobb oldali dominanciájúak kreatívan, gazdag képzeletvilággal szemlélik és értelmezik a világot. Ennél természetesen sokkal összetettebb az agyféltekék működése, és rengeteg témát felvet - beszélhetnénk a lateralitásról, a balkezesek rendkívül káros átszoktatásáról, és így tovább. Mindezen témákról fellelhetőek korábbi cikkeink Kisokos-rovatunkban, honlapunkon (www.horakukk.hu).
Maradjunk most témánknál, mely megérdemel néhány sort, hiszen egy csodálatos fejlesztőeszközzel gazdagodott a Hórakukk varázstára.
A legfontosabb cél, hogy a két agyfélteke közötti koordináció minél tökéletesebb legyen. Mindkét agyféltekénk az ellentétes oldali érzékszervekkel és izmokkal áll kapcsolatban, az idegpályák kereszteződése miatt. Az összekötő kapocs a kérgestest.
A bal agyféltekénkkel figyelünk, koncentrálunk a részletekre, és elemezzük, folyamatba rendezzük azokat. Ez felel a sorrendiségért, itt van a beszédközpontunk is. A jobb agyféltekénk az analizált részletek egészét, összehangolását végzi, összefüggéseket keresve, mintegy összefésülve az információkat.
Más-más feladatokért felelős tehát agyunk két féltekéje, de nagyon fontos a köztük lévő összhang megteremtése. Ha ez sikerül, tökéletesedik a mozgáskoordináció, fejlődnek a nyelvi készségek, biztossá válnak a reláció fogalmak, élesedik a logika, könnyebb lesz a tanulás.
Pici gyerekeknél mindennek alapja a mozgás, így rengeteg azonos oldali és keresztirányú mozgásos feladatot végzünk a kicsikkel, így segítve az “átjárást”, és integrálva az agyféltekék működését. Új eszközünk is a bal és a jobb testfél mozgásának összehangolását segíti, hogy az iskolakezdésre minden szükséges készséggel, képességgel rendelkezzenek a kicsik.
Szuper az új játék, már csak nevet kell neki találnunk, de ebben majd segítenek a gyerekek!